دکتر شاهرخ نوری

متخصص درد


کمردردی ها ورزش را رها نکنند

حرکت و فعالیت باعث کمتر شدن درد و ناراحتی در ناحیه کمر و برگشت سریعتر آن به حالت اولیه خواهد شد.تحقیقات جدید حاکی از آن است که 40 درصد افراد پس از بروز کمردرد کمتر به فعالیت میپردازند. استراتژی که به طور حتم روند درمان آنها را کندتر کرده و حتی ممکن است باعث وخیمترشدن وضعیتشان بشود.

تغییر عادت :
به گفته راج رائو( (Raj Rao - جراح ستون فقرات- بسیاری از کمردردها با فعالیت بیشتر، درمان خواهند شد. به ویژه فعالیتی مانند پیاده روی که با انجام آن به صورت مرتب شاهد از بین رفتن کوفتگی و سفتی ماهیچه های کمر خواهید بود. کشیده شدن عضلات عقب ومفاصل ران در هنگام راه رفتن نشانه راه رفتن صحیح بوده و از فشارهای وارد آمده به کمر می کاهد.

انجام ندادن یوگا
هرنوع ورزش یا نرمشی که منجر به کم شدن استرس و بهبود در سیستم گردش خون بشود باعث بهبود کمر درد نیز خواهد شد اما در میان ورزشهای گوناگون، یوگا بهترین ورزش به شمار می آید.

محققان دانشگاه واشینگتن براین باورند که ورزش یوگا در مقایسه با سایر حرکتهای ورزشی باعث بهبود سریعتر کمردرد می شود.به نقل از سایت بیتوته،در یک مطالعه صورت گرفته، 101 بیمار را به صورت تصادفی به سه گروه تقسیم کردند. گروه اول به صورت هفتگی در کلاسهای یوگا شرکت کرده و تمرینات آن را در خانه انجام میدادند؛ گروه دوم در کلاسهای هفتگی یک فیزویوتراپیست شرکت کرده و تمرینات آن را در خانه نیز انجام میدادند؛ و به گروه سوم کتابی در خصوص پیشگیری از کمر درد ارایه شد که خود باید به تنهایی آنها را انجام میدادند.

پس از گذشت سه ماه، گروهی که در کلاسهای یوگا شرکت کرده بودند در مقایسه با دو گروه دیگر از نتایج بهتری برخوردار شده بودند. بعد از گذشت 6 ماه ، بیمارانی که به تمرینات یوگا پرداخته بودند شکایت کمتری از درد کمر داشته و شرایط جسمانی آنها نیز بهتر شده بود. در یوگا به علت تقویت تنفس عمیق ، ریلکسیشن و انجام حرکات کششی و قدرتی بیماران هم از نظر روحی و هم از نظر ساختاری بهبود می یابند.

تغییر عادت :
کلاسهای یوگا را به راحتی در سالنها و باشگاههای ورزشی میتوان یافت. قبل از شرکت در تمرینات کلاس، مربی خود را از بیماری کمردردتان مطلع سازید تا با ارایه حرکات و تمرینات خاص بتواند به درمان بیماریتان بپردازد.

اعتیاد به دراز- نشست
انجام حرکاتی مانند دراز نشست بر خلاف اینکه مانع کمر درد بشود باعث بروز آن نیز خواهد شد.اینکه یک شکم سفت و محکم تا حد زیادی قادر است از کمر محافظت نماید کاملا درست است اما دراز-نشست تاثیری روی آن دسته از ماهیچه هایی شکمی که باعث مستحکم شدن کمر می شوند نخواهد داشت.

دراز- نشست با ایجاد تغییر در شکم و برهم زدن تعادل آن باعث ایجاد کمر درد خواهد شد. در هنگام دراز- نشست شرایطی بوجود میآید که فشار بیش از حدی به ستون فقرات وارد آمده و باعث تغییر حالت آن ( چیزی شبیه حرف C انگلیسی) میشود.

تغییر عادت :
شما مجبور نیستید که دراز- نشست را به طور کامل حذف کنید بلکه میتوانید حرکات آن را به آرامی و به شکل صحیح انجام دهید. حرکات دراز نشست را به عنوان تمرین منبسط کننده شکم که همزمان باعث تقویت ماهیچه عرضی شکمتان نیز میشود در نظر بگیرید. ماهیچهایی که برای تقویت و استحکام عضلات شکمی و محافظت از کمر نقش به سزایی دارد. با انجام روش درست در واقع با یک تیر دو نشان میزنید. هم چربیهای شکم را آب کرده و تناسب اندام پیدا می کنید و هم از شر کمر درد خلاص می شوید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت
تلفن : 37866034 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
یک ایرانی راه درمان ام اآدرس و تلفن مطببیوگرافیتسکین گردن درد با ورزشدرمان غیر جراحی درد دیسک مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر