منو اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت - تلفن : 09133141114 - 37866034
دکتر شاهرخ نوریدکتر شاهرخ نوری

مات کردن گردن درد با شش حرکت

یکی از مشکلات شایعی که اکثر ما ممکن است در طول روز با آن مواجه شویم درد ناحیه گردن است. این درد گاهی اوقات آنقدر شدید است که روی زندگی روزمره و انجام کارهای روزانه اثر می گذارد. نسخه های مختلفی در مورد کاهش درد گردن ارائه میشود که یکی از آنها انجام حرکات مخصوص این ناحیه از بدن است.دکتر شاهرخ نوری، متخصص درد در این بخش به انجام چند حرکت اشاره می کند:

1. وقتی عضلات کتف شل است سر را به یکطرف چرخانده و در حالیکه در گردن احساس کشش می کنید نگاه شما به کتف و شانه باشد. حال 6 ثانیه مکث لازم است. انجام این حرکت برای هر طرف سه بار توصیه می شود.

2 . سرتان را درحالیکه چانه به قفسه سینه می رسد به جلو خمکنید حتی می توانید از انگشتتان خود کمک بگیرید و آرام از پشت سر بطوریکه سر به سمت قفسه سینه خم می شود فشار وارد کنید. با انجام این حرکت کشش بیشتری در این ناحیه احساس می شود. شش ثانیه مکث کرده و دوباره به حالت اول برگردید. تکرار این حرکت سه بار توصیه می شود.

3 . در این حالت کف دست را روی پیشانیتان قرار داده و رو به جلو فشار وارد کنید بهطوریکه سر و دست حرکت نکند. برای این حالت 10 ثانیه مکث لازم است. این عمل را سه بار تکرار کنید.

4 . دست خود را کنار سر قرار داده و طوری که بالای کتف و شانه تان را می بینید سرخود را به سمت شانه بچرخانید اما حرکتی نداشته باشید. مکث 10 ثانیه ای و سه بار تکرار این حرکت برای هر طرف را در نظر داشته باشد.

5 . گردن خود را بهآرامی به بغل خم کنید و با دست نیز فشار کمی ایجاد کنید؛ 6 ثانیه مکث کرده و به حالت اولیه برگردید. برای هر سمت سه بار این حرکت را انجام دهید.

6 . یکی از دستان را یکطرف سر قرار داده و سر را به سمت دست فشار دهید اما سعی نکنید آن را فشار دهید. برای این حرکت نیز مکث 10 ثانیهای و تکرار سه بار حرکت لازم است.

گرما درمانی
گرفتن دوش آب گرم بطوریکه آب مستقیماً به گردن برسد خیلی مؤثر است. همچنین می توانید از جکوزی، پدهای گرم و بطری آب گرم استفاده کنید.

استراحت
از انجام حرکات و کارهایی که درد شما را شدیدتر می کنند خودداری کنید و به گردنتان استراحت دهید.

استفاده از بالش مناسب
اگر بیش از یک بالش زیر سرتان می گذارید، از بالش های طبی استفاده کنید. انتخاب درست بالش به این دلیل که فقرات گردنی در وضعیت صحیح حفظ می شوند از درد شما می کاهد.نکته: ازآنجاکه حرکات اشارهشده در بالا برای موقعی توصیه می شود که درد در اثر وضعیت های نامناسب ، فشارها و ضربه های کوچک و سبک به وجود آمده باشد تحت هیچ شرایطی درصورتیکه گردن درد شما همراه با احساس بیحسی در قفسه سینه، شانه و کتف، بازو و دست بود، این حرکات را انجام ندهید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت
تلفن : 37866034 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان تنگی کانال نخاع بدون جراحی
سیاتیک چیست ؟
بهترین روش درمان میگرن توسط متخصص درد

اپیدورال روش درمانی موثر جهت درمان درد دیسک کمر

اپیدورال روش درمانی موثر جهت درمان درد دیسک کمر
در زمینه دیسک های ستون فقرات و خصوصاً دیسک های کمر یکی از روش های بسیار سودمند که اثرات ثابت شده آن در تمامی مقالات و کتب رشته های مختلف پزشکی روی آن تاکید فراوان شده است اپیدورال و تزریق ماده یا داروی ضد التهاب است. در این روش بیمار با مراجعه به کلینیک درد، با شرایط استریل برای این کار آماده می شود. این روش بدون بیهوشی عمومی یا تزریق داروی آرامبخش انجام میگیرد و پس از بیحسی موضعی در ناحیه پوست کمر، باید به مدت چند دقیقه صبر کرد تا اثرات داروی بیحسی کامل شود. پس از اطمینان از بیحس شدن پوست، بوسیله یک سوزن مخصوص از طریق پوست وارد شده و پس از عبور این وسیله از عضلات و لیگامان های آن منطقه وارد فضای اپیدورال می شویم.

این عمل در بعضی از کلینیک ها زیر گاید و راهنمایی XRay انجام می شود اما اگر فوق تخصص درد تجربه و مهارت کافی در این عمل داشته باشد بدون گاید XRay هم می تواند انجام شود. با تزریق داروی ضد التهاب که گاهی با یک داروی بیحس کننده موضعی نیز همراه است در ناحیه اپیدورال ، التهاب ریشه های عصبی رفع میشوند و در عرض حدود 10 الی 15 دقیقه درد ناحیه کمر و پاها از بین می رود که این رفع یا کاهش درد مربوط به جزء بیحس کننده است و داروی ضد التهاب نیز به مرور اثرات خود را ظاهر می کند که معمولاً بعد از سه روز داروی ضد التهاب نیز به حداکثر خود می رسد.

اپیدورل چند بار باید تکرار شود ؟
به منظور ریشه کن شدن کامل التهاب ریشه های عصبی توصیه اکید بر این است که عمل اپیدورال به فاصله دو هفته تکرار شود و این روش به صورت یک ست که شامل سه تزریق است برنامه ریزی می شود. به عبارت دیگر سه تزریق اپیدورال که کلاً در عرض شش هفته صورت می گیرد علائم بیماران را معمولاً از بین می برد ولی حتی پس از تزریق اول علائم به طور چشمگیری از بین می رود و حتی روز پس از تزریق، بسیاری از بیماران می توانند سر کار خود رفته و فعالیت معمول داشته باشند. ولی باید از تغییر وضعیت ناگهانی مانند خم شدن به جلو و ایستادن و نشستن های طولانی پرهیز کنند.

بعد از تزریق ، استراحت مطلق نیاز است ؟
با شروع درمان و حتی تزریق اول، ما توصیه ای به استراحت مطلق نداریم و فقط در بیمارانی که دیسک کمر شدید دارند آن هم خیلی کوتاه به مدت یک الی دو روز استراحت تجویز می کنیم و به بقیه بیماران توصیه می کنیم که کارهای روزمره خود را انجام دهند و سر کار بروند فقط باید احتیاط کنند و به ستون فقرات خود فشار زیاد و ناگهانی وارد نکنند.با استفاده از این روش و روش های پیشگیرانه می توان اعمال جراحی دیسک کمر را بسیار کاهش داد بطوریکه در مراکز پیشرفته کمتر از 10 درصد بیماران نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند . مزیت دیگر روش اپیدورال این است که عمل جراحی دیسک کمر عمل بزرگ و سنگین و بالطبع دارای عوارض است و در تعدادی از بیماران نه تنها ممکن است بهبود حاصل نشود بلکه گرفتار عوارض عمل جراحی می شوند ولی مزیت روش اپیدورال این است که در این روش درمانی، عوارض جدی نداریم و این روش بسیار راحت و به صورت سرپایی انجام می شود و در نتیجه بیمار نگران عوارض نیست.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465