دکتر شاهرخ نوری

متخصص درد


روشهای غیر دارویی برای درمان میگرن( بخش دوم)

روشهای غیر دارویی برای درمان میگرن

بخش دوم

اگر از میگرن رنج می برید، مطمئنا به هر دری می زنید تا از آن رهایی یابید. بخش ترجمه مجله پزشکی مادر به روش هاروشهایی برای درمان میگرن اشاره می کند که امتحان آنها ضرری ندارد و شما هم می توانید روش مورد علاقه خود را در زیر بیابید.

*گفتار درمانی

مشاوره درباره ی میگرن؟! شاید تعجب کنید ولی جلسات رفتار شناسی که به شما کمک می کنند طرحی کلی از تغییرات احساسی و رفتاری خود، به دست آورید، و همین باعث می شود حملات کمتری را تجربه کنید. این به آن معنی نیست که شما مشکلات روحی، روانی دارید و یا اینکه میگرن هایتان توهمی بیش نیست. بلکه این روش ، به شما کمک می کند تا شناخت بهتری از عوامل میگرن داشته باشید. این روش بسیار مؤثر است اگر با دارو درمانی مخلوط شود و به خوبی جلوی حملات را می گیرد.

* تحریک مغناطیسی کرانیال

این روش با استفاده از یک دستگاه مغناطیسی انجام می شود که امواج و پالس های مغناطیسی بی ضرری را به مغز می فرستد. با اینکه این روش هنوز همه گیر نشده و هر جایی یافت نمی شود، مطالعات، از فایده های زیاد این روش ،خبر می دهند. برای کسانی که همراه با میگرن، از اختلال در دید نیز رنج می برند، این روش کمک خوبی است و می تواند طول و شدت میگرن را کاهش دهد.

* تغییر رژیم

بعضی افراد می گویند که برخی خوراکی ها ، میگرن آن ها را تحریک می کند. این خوراکی ها عموما شامل الکل، کافئین، شکلات، غذاهای کنسرو شده، گوشت های بسته بندی شده، پنیرهای مانده و لبنیات سنتی می باشند. یک لیست روزانه از چیزهایی که در طول یک هفته می خورید، تهیه کنید. این باعث می شود خوراکی هایی که میگرن شما را تحریک می کنند را، شناسایی کنید. سپس این غذاها را از برنامه ی خود ، حذف کنید و نتیجه را ببینید.

* درمان های گیاهی

انسان ها از قرن ها پیش برای درمان سردرد ، از گیاهان ، استفاده کرده اند و هنوز هم خیلی ها بر این عقیده اند که گیاهان برای میگرن مفیدند. برای مثال گل گاو چشم ، به شما کمک می کند درد، تهوع و حساسیت به نور را در طول یک حمله میگرن ،کاهش دهید. البته قبل از استفاده از هر نوع گیاهی ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

* فشار آوردن

بساری از مردم بر این باورند که ماساژ و فشار دادن برخی ناحیه های سر، صورت و گردن کمک می کند تا درد میگرن را کاهش دهند. ماساژ هایی مانند:

- فشار وارد کردن بر روی ابروها و زیر چشم ها

- مالیدن چانه و گیجگاه به صورت دایره وار

- ماساژ قسمت فوقانی جمجمه با یک توپ تنیس

ناحیه های مختلفی در سر،صورت و گردن وجود دارند که با انجام ماساژ مناسب، می توانند درد میگرن شما را کاهش دهند و به خاطر اینکه یکی از روش های بی دردسر و رایگان است، ارزش امتحان را دارد.

* خواب

مطالعات نشان داده که عادت های نامناسب خواب ، میگرن را بسیار تشدید می کند، بنابراین تغییر این عادت ها می تواند کمک بزرگی باشد. کارهایی که می توانید بکنید:

- در رختخواب به موزیک گوش ندهید، مطالعه نکنید و تلویزیون نبینید.

- در طول روز چرت نزنید.

- در چهار ساعت قبل از خواب ، چیزی نخورید و تا 2 ساعت قبل از آن چیزی ننوشید.

- هر شب در یک زمان مشخص به رخت خواب بروید و حتما هشت ساعت خواب را داشته باشید.

* با عادت خوب، میگرن را شکست دهید

روش زندگی شما ، تاثیر زیادی بر شدت و تعداد حملات میگرن دارد. نکته های زیر می توانند مفید باشند:

- یک دفتر یاداشت از میگرن هایتان تهیه کنید تا محرک های آن را شناسایی کنید.

- وعده های غذایی خود را عقب نیندازید.

- به اندازه کافی آب بنوشید.

- ورزش منظم داشته باشید.

- وزنتان را متناسب کنید.

اگر روش های بالا کمک نکردند ، می توانید از درمان های مکمل استفاده کنید.

اگر به دنبال یک درمان مکمل هستید، پزشک می تواند کمکتان کند. همچنین در یافتن یک فیزیوتراپ و یا مکمل های غذایی مناسب برای شما نیز ، می تواند راهنمایی کند. از گفته های او پیروی کنید و توصیه های او را جدی بگیرید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت
تلفن : 37866034 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
یک ایرانی راه درمان ام اآدرس و تلفن مطببیوگرافیتسکین گردن درد با ورزشدرمان غیر جراحی درد دیسک مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر