منو اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت - تلفن : 09133141114 - 37866034
دکتر شاهرخ نوریدکتر شاهرخ نوری

روشهای غیر دارویی برای درمان میگرن( بخش دوم)

روشهای غیر دارویی برای درمان میگرن

بخش دوم

اگر از میگرن رنج می برید، مطمئنا به هر دری می زنید تا از آن رهایی یابید. بخش ترجمه مجله پزشکی مادر به روش هاروشهایی برای درمان میگرن اشاره می کند که امتحان آنها ضرری ندارد و شما هم می توانید روش مورد علاقه خود را در زیر بیابید.

*گفتار درمانی

مشاوره درباره ی میگرن؟! شاید تعجب کنید ولی جلسات رفتار شناسی که به شما کمک می کنند طرحی کلی از تغییرات احساسی و رفتاری خود، به دست آورید، و همین باعث می شود حملات کمتری را تجربه کنید. این به آن معنی نیست که شما مشکلات روحی، روانی دارید و یا اینکه میگرن هایتان توهمی بیش نیست. بلکه این روش ، به شما کمک می کند تا شناخت بهتری از عوامل میگرن داشته باشید. این روش بسیار مؤثر است اگر با دارو درمانی مخلوط شود و به خوبی جلوی حملات را می گیرد.

* تحریک مغناطیسی کرانیال

این روش با استفاده از یک دستگاه مغناطیسی انجام می شود که امواج و پالس های مغناطیسی بی ضرری را به مغز می فرستد. با اینکه این روش هنوز همه گیر نشده و هر جایی یافت نمی شود، مطالعات، از فایده های زیاد این روش ،خبر می دهند. برای کسانی که همراه با میگرن، از اختلال در دید نیز رنج می برند، این روش کمک خوبی است و می تواند طول و شدت میگرن را کاهش دهد.

* تغییر رژیم

بعضی افراد می گویند که برخی خوراکی ها ، میگرن آن ها را تحریک می کند. این خوراکی ها عموما شامل الکل، کافئین، شکلات، غذاهای کنسرو شده، گوشت های بسته بندی شده، پنیرهای مانده و لبنیات سنتی می باشند. یک لیست روزانه از چیزهایی که در طول یک هفته می خورید، تهیه کنید. این باعث می شود خوراکی هایی که میگرن شما را تحریک می کنند را، شناسایی کنید. سپس این غذاها را از برنامه ی خود ، حذف کنید و نتیجه را ببینید.

* درمان های گیاهی

انسان ها از قرن ها پیش برای درمان سردرد ، از گیاهان ، استفاده کرده اند و هنوز هم خیلی ها بر این عقیده اند که گیاهان برای میگرن مفیدند. برای مثال گل گاو چشم ، به شما کمک می کند درد، تهوع و حساسیت به نور را در طول یک حمله میگرن ،کاهش دهید. البته قبل از استفاده از هر نوع گیاهی ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

* فشار آوردن

بساری از مردم بر این باورند که ماساژ و فشار دادن برخی ناحیه های سر، صورت و گردن کمک می کند تا درد میگرن را کاهش دهند. ماساژ هایی مانند:

- فشار وارد کردن بر روی ابروها و زیر چشم ها

- مالیدن چانه و گیجگاه به صورت دایره وار

- ماساژ قسمت فوقانی جمجمه با یک توپ تنیس

ناحیه های مختلفی در سر،صورت و گردن وجود دارند که با انجام ماساژ مناسب، می توانند درد میگرن شما را کاهش دهند و به خاطر اینکه یکی از روش های بی دردسر و رایگان است، ارزش امتحان را دارد.

* خواب

مطالعات نشان داده که عادت های نامناسب خواب ، میگرن را بسیار تشدید می کند، بنابراین تغییر این عادت ها می تواند کمک بزرگی باشد. کارهایی که می توانید بکنید:

- در رختخواب به موزیک گوش ندهید، مطالعه نکنید و تلویزیون نبینید.

- در طول روز چرت نزنید.

- در چهار ساعت قبل از خواب ، چیزی نخورید و تا 2 ساعت قبل از آن چیزی ننوشید.

- هر شب در یک زمان مشخص به رخت خواب بروید و حتما هشت ساعت خواب را داشته باشید.

* با عادت خوب، میگرن را شکست دهید

روش زندگی شما ، تاثیر زیادی بر شدت و تعداد حملات میگرن دارد. نکته های زیر می توانند مفید باشند:

- یک دفتر یاداشت از میگرن هایتان تهیه کنید تا محرک های آن را شناسایی کنید.

- وعده های غذایی خود را عقب نیندازید.

- به اندازه کافی آب بنوشید.

- ورزش منظم داشته باشید.

- وزنتان را متناسب کنید.

اگر روش های بالا کمک نکردند ، می توانید از درمان های مکمل استفاده کنید.

اگر به دنبال یک درمان مکمل هستید، پزشک می تواند کمکتان کند. همچنین در یافتن یک فیزیوتراپ و یا مکمل های غذایی مناسب برای شما نیز ، می تواند راهنمایی کند. از گفته های او پیروی کنید و توصیه های او را جدی بگیرید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت
تلفن : 37866034 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان تنگی کانال نخاع بدون جراحی
سیاتیک چیست ؟
بهترین روش درمان میگرن توسط متخصص درد

اپیدورال روش درمانی موثر جهت درمان درد دیسک کمر

اپیدورال روش درمانی موثر جهت درمان درد دیسک کمر
در زمینه دیسک های ستون فقرات و خصوصاً دیسک های کمر یکی از روش های بسیار سودمند که اثرات ثابت شده آن در تمامی مقالات و کتب رشته های مختلف پزشکی روی آن تاکید فراوان شده است اپیدورال و تزریق ماده یا داروی ضد التهاب است. در این روش بیمار با مراجعه به کلینیک درد، با شرایط استریل برای این کار آماده می شود. این روش بدون بیهوشی عمومی یا تزریق داروی آرامبخش انجام میگیرد و پس از بیحسی موضعی در ناحیه پوست کمر، باید به مدت چند دقیقه صبر کرد تا اثرات داروی بیحسی کامل شود. پس از اطمینان از بیحس شدن پوست، بوسیله یک سوزن مخصوص از طریق پوست وارد شده و پس از عبور این وسیله از عضلات و لیگامان های آن منطقه وارد فضای اپیدورال می شویم.

این عمل در بعضی از کلینیک ها زیر گاید و راهنمایی XRay انجام می شود اما اگر فوق تخصص درد تجربه و مهارت کافی در این عمل داشته باشد بدون گاید XRay هم می تواند انجام شود. با تزریق داروی ضد التهاب که گاهی با یک داروی بیحس کننده موضعی نیز همراه است در ناحیه اپیدورال ، التهاب ریشه های عصبی رفع میشوند و در عرض حدود 10 الی 15 دقیقه درد ناحیه کمر و پاها از بین می رود که این رفع یا کاهش درد مربوط به جزء بیحس کننده است و داروی ضد التهاب نیز به مرور اثرات خود را ظاهر می کند که معمولاً بعد از سه روز داروی ضد التهاب نیز به حداکثر خود می رسد.

اپیدورل چند بار باید تکرار شود ؟
به منظور ریشه کن شدن کامل التهاب ریشه های عصبی توصیه اکید بر این است که عمل اپیدورال به فاصله دو هفته تکرار شود و این روش به صورت یک ست که شامل سه تزریق است برنامه ریزی می شود. به عبارت دیگر سه تزریق اپیدورال که کلاً در عرض شش هفته صورت می گیرد علائم بیماران را معمولاً از بین می برد ولی حتی پس از تزریق اول علائم به طور چشمگیری از بین می رود و حتی روز پس از تزریق، بسیاری از بیماران می توانند سر کار خود رفته و فعالیت معمول داشته باشند. ولی باید از تغییر وضعیت ناگهانی مانند خم شدن به جلو و ایستادن و نشستن های طولانی پرهیز کنند.

بعد از تزریق ، استراحت مطلق نیاز است ؟
با شروع درمان و حتی تزریق اول، ما توصیه ای به استراحت مطلق نداریم و فقط در بیمارانی که دیسک کمر شدید دارند آن هم خیلی کوتاه به مدت یک الی دو روز استراحت تجویز می کنیم و به بقیه بیماران توصیه می کنیم که کارهای روزمره خود را انجام دهند و سر کار بروند فقط باید احتیاط کنند و به ستون فقرات خود فشار زیاد و ناگهانی وارد نکنند.با استفاده از این روش و روش های پیشگیرانه می توان اعمال جراحی دیسک کمر را بسیار کاهش داد بطوریکه در مراکز پیشرفته کمتر از 10 درصد بیماران نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند . مزیت دیگر روش اپیدورال این است که عمل جراحی دیسک کمر عمل بزرگ و سنگین و بالطبع دارای عوارض است و در تعدادی از بیماران نه تنها ممکن است بهبود حاصل نشود بلکه گرفتار عوارض عمل جراحی می شوند ولی مزیت روش اپیدورال این است که در این روش درمانی، عوارض جدی نداریم و این روش بسیار راحت و به صورت سرپایی انجام می شود و در نتیجه بیمار نگران عوارض نیست.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465