دکتر شاهرخ نوری

متخصص درد


دیسک گردن در کمین کابران رایانه

دیسک گردن درکمین کاربران رایانه

یك متخصص و جراح مغز و اعصاب، درد گردن، سوزش بین دو كتف و احساس كاهش قدرت دستها را از علائم دیسك گردن عنوان و توصیه كرد: كاربران كامپیوتر و افرادی با مشاغلی كه سرشان در یك وضعیت قرار دارد با انجام ورزشهای ایزومتریك گردن از بروز دیسك گردن جلوگیری كنند.

دكتر تورج یزدی تصریح كرد: دیسك گردن یك غضروف بین مفصلی دو مهره مجاور گردن را شامل میشود.

وی ادامه داد: در اثر فشارهای مكانیكی و حركات ایجاد شده، به تدریج دیسكهای گردن دچار تغییراتی شده كه از حالت نرمال خود خارج و در نهایت سبب بیرون زدگی دیسك میشود.

علائم دیسک گردن

وی با اشاره به علائم دیسكهای گردن تصریح كرد: یك دسته از علائم شامل علائم ناشی از فشار بر روی ریشههای عصبی و دوم فشار بر روی نخاع میباشد.

دكتر یزدی خاطرنشان كرد: علائم فشار بر روی ریشههای عصبی گردن انتشار یابنده بوده و از گردن و شانه به سمت اندامهای فوقانی منتشر میشود.

وی یادآور شد: بیمار غیر از درد احساس بیحسی یا خواب رفتگی در دست دارد و برخی بیماران دچار احساس كاهش قدرت دستها میشوند و از سوی دیگر، بعضی بیمار در اولین بار متوجه اختلال در حركات ظریف دستها هنگام نوشتن میشوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد در ادامه گفت: آسیبی كه با فشار بر روی نخاع بروز میكند، جدی بوده و این بیماران با كاهش قدرت اندام فوقانی مراجعه میكنند. همچنین ممكن است به تدریج اختلال در راه رفتن و حركات پاها ایجاد شود.

وی افزود: از آنجا كه برخی بیماران به علائمی مثل فشار بر روی دست چپ مبتلا میشوند لذا تشخیص بیماری قلبی عروقی برای آنان داده میشود كه باید مراقبت باشند.

دكتر یزدی، درد ناحیه گردن، سپس سر، شانهها و بین دو كتف را از دیگر علائم دیسك گردن نام برد و گفت:برای برخی بیماران حركات گردن بخصوص خم شدن گردن و حركت سر به عقب بسیار دردناك است و همچنین بعضی بیماران هنگام خم كردن سر به جلو احساس برق گرفتگی در تمام ستون فقرات می كنند.

درمان

این متخصص مغز و اعصاب توصیه كرد: در بیمارانی كه دچار علائم ناشی از فشار بر روی ریشه عصبی میشوند در مرحله اول درمانهای طبی شامل استفاده از گردن بند داروهای ضد التهابی و سرانجام ورزشهای گردن توصیه میشود. به گزارش ایسنا، وی با بیان این مطلب كه اكثر بیمارانی كه دردهای ناشی از فشار عصبی دارند با این درمانها بهبود مییابند، افزود: ولی بیماران مقاوم به این درمانها نیازمند اعمال جراحی هستند و در مقابل بیماران دارای علائم فشار بر روی نخاع بدون قید و شرط نیازمند عمل جراحی هستند كه عمل جراحی سبب تخلیه و كاهش فشار بر روی عصب میشود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد خاطرنشان كرد: درمان دیسك گردن به دو تكنیك عمل جراحی از جلو پشت گردن صورت می گیرد كه معمولا براساس وضعیت دیسك و تجربه و راحتی دست پزشك جراح انجام میشود.

تقویت گردن با ورزش

وی كاربران كامپیوتر، حسابداران، خیاطان و آرایشگران و افرد كه امور دفتری دارند را از افراد مستعد به دیسك های گردن دانست و گفت: از آنجا كه دیسكهای گردن در این افراد شایعتر است لذا این افراد باید ورزشهای گردن بهویژه ورزشهای ایزومتریك به طور مرتب و روزانه انجام دهند تا عضلات گردن و شانه آنها تقویت شوند و از برند دیسك گردن جلوگیری شود.

این متخصص و جراح مغز و اعصاب در پایان خطاب به افراد شاغل كه معمولا در اكثر مواقع سرشان در یك وضعیت قرار دارد، توصیه كرد: این افراد در مراحل اولیه قبل از ایجاد علائم و درد در ناحیه گردن و سوزش ناحیه بین دو كتف باید ورزش كنند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت
تلفن : 37866034 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
یک ایرانی راه درمان ام اآدرس و تلفن مطببیوگرافیتسکین گردن درد با ورزشدرمان غیر جراحی درد دیسک مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر