منو اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت - تلفن : 09133141114 - 37866034
دکتر شاهرخ نوریدکتر شاهرخ نوری

درمان تنگی کانال نخاع بدون جراحی

تنگی کانال نخاع در مردان بیشتر از زنان بوده و بدون سر و صدا و معمولا بعد از سن 40 سالگی علامت دار میشود.تنگی کانال نخاعی از جمله بیماریهای ستون فقرات است که افراد مختلفی با ان دست و پنجه نرم میکنند. با توجه به تماس و سووالات مکرر دکتر شاهرخ نوری، انتزیولوژیست دوره فوق تخصصی درد از آمریکا به سوالاتی در این زمینه پاسخ می دهد:

درباره بیماری تنگی کانال نخاع ( استنوز کانال نخاع ) توضیح دهید ؟
تنگی کانال نخاعی کمری از تغییرات آناتومی متعدد که در نهایت باعث کاهش در سطح مقطع کانال نخاع میشود ، بوجود میآید که شامل مشکلات مادرزادی، ضایعات تخریب کننده، تغییر امتداد ستون فقرات، دیسک های کمر و غیره است. تنگی کانال نخاع در مردان بیشتر از زنان بوده و بدون سر و صدا و معمولا بعد از سن 40 سالگی علامت دار میشود.

تنگی کانال نخاع با چه علامتی ظاهر میشود ؟
علامت اصلی تنگی نخاعی احساس ناراحتی در پاها بهدنبال راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت است که پس از چند دقیقه توقف یا تغییر وضعیت از حالت ایستاده مثلاً نشستن برطرف می شود که اصطلاحاً به آن تنگی متناوب عصبی می گویند. اغلب بیماران در جائی از کمر درد دارند که در بعضی از آنها بصورت علائم عصبی در پاها مثل درد، بی حسی، گزگز شدن و یا حتی مشکلات حرکتی ظهور می کند. تشخیص تنگی کانال نخاع با MRI، ctscanیا عکسبرداری از نخاع (میلوگرافی) است.

چگونه متخصص درد ، عارضه تنگی کانال نخاع را درمان میکند ؟
اگر درد خفیف بوده و علائم عصبی حسی یا حرکتی برای بیمار بوجود نیامده باشد ممکن است علائم با مسکن کاهش پیدا کند. حال اگر تنگی شدید باشد یا گسترده بوده و چندین فضای بین مهره ای را درگیر کرده باشد تکنیک اپیدورال کمری همراه با تزریق داروی ضد التهاب که توسط متخصص درد انجام می شود روش بسیار موثری است و با یک بیحسی موضعی در ناحیه کمر در عرص 15-10 دقیقه قابل انجام است. روش اپیدورال معمولاً به صورت سه تزریق با فاصله دو هفته ای برنامه ریزی می شود.

آیا پس از عمل جراحی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاع هم می شود از روش اپیدورال استفاده کرد؟
حتماً و در بسیاری از بیماران که پس از عمل جراحی هنوز درد و علائم عصبی حسی و حرتی وجود دارند بوسیله روش اپیدورال می توان درد و علائم عصبی را کاهش داده یا برطرف کرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت
تلفن : 37866034 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سیاتیک چیست ؟
بهترین روش درمان میگرن توسط متخصص درد
درمان تنگی کانال نخاع بدون جراحی

اپیدورال روش درمانی موثر جهت درمان درد دیسک کمر

اپیدورال روش درمانی موثر جهت درمان درد دیسک کمر
در زمینه دیسک های ستون فقرات و خصوصاً دیسک های کمر یکی از روش های بسیار سودمند که اثرات ثابت شده آن در تمامی مقالات و کتب رشته های مختلف پزشکی روی آن تاکید فراوان شده است اپیدورال و تزریق ماده یا داروی ضد التهاب است. در این روش بیمار با مراجعه به کلینیک درد، با شرایط استریل برای این کار آماده می شود. این روش بدون بیهوشی عمومی یا تزریق داروی آرامبخش انجام میگیرد و پس از بیحسی موضعی در ناحیه پوست کمر، باید به مدت چند دقیقه صبر کرد تا اثرات داروی بیحسی کامل شود. پس از اطمینان از بیحس شدن پوست، بوسیله یک سوزن مخصوص از طریق پوست وارد شده و پس از عبور این وسیله از عضلات و لیگامان های آن منطقه وارد فضای اپیدورال می شویم.

این عمل در بعضی از کلینیک ها زیر گاید و راهنمایی XRay انجام می شود اما اگر فوق تخصص درد تجربه و مهارت کافی در این عمل داشته باشد بدون گاید XRay هم می تواند انجام شود. با تزریق داروی ضد التهاب که گاهی با یک داروی بیحس کننده موضعی نیز همراه است در ناحیه اپیدورال ، التهاب ریشه های عصبی رفع میشوند و در عرض حدود 10 الی 15 دقیقه درد ناحیه کمر و پاها از بین می رود که این رفع یا کاهش درد مربوط به جزء بیحس کننده است و داروی ضد التهاب نیز به مرور اثرات خود را ظاهر می کند که معمولاً بعد از سه روز داروی ضد التهاب نیز به حداکثر خود می رسد.

اپیدورل چند بار باید تکرار شود ؟
به منظور ریشه کن شدن کامل التهاب ریشه های عصبی توصیه اکید بر این است که عمل اپیدورال به فاصله دو هفته تکرار شود و این روش به صورت یک ست که شامل سه تزریق است برنامه ریزی می شود. به عبارت دیگر سه تزریق اپیدورال که کلاً در عرض شش هفته صورت می گیرد علائم بیماران را معمولاً از بین می برد ولی حتی پس از تزریق اول علائم به طور چشمگیری از بین می رود و حتی روز پس از تزریق، بسیاری از بیماران می توانند سر کار خود رفته و فعالیت معمول داشته باشند. ولی باید از تغییر وضعیت ناگهانی مانند خم شدن به جلو و ایستادن و نشستن های طولانی پرهیز کنند.

بعد از تزریق ، استراحت مطلق نیاز است ؟
با شروع درمان و حتی تزریق اول، ما توصیه ای به استراحت مطلق نداریم و فقط در بیمارانی که دیسک کمر شدید دارند آن هم خیلی کوتاه به مدت یک الی دو روز استراحت تجویز می کنیم و به بقیه بیماران توصیه می کنیم که کارهای روزمره خود را انجام دهند و سر کار بروند فقط باید احتیاط کنند و به ستون فقرات خود فشار زیاد و ناگهانی وارد نکنند.با استفاده از این روش و روش های پیشگیرانه می توان اعمال جراحی دیسک کمر را بسیار کاهش داد بطوریکه در مراکز پیشرفته کمتر از 10 درصد بیماران نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند . مزیت دیگر روش اپیدورال این است که عمل جراحی دیسک کمر عمل بزرگ و سنگین و بالطبع دارای عوارض است و در تعدادی از بیماران نه تنها ممکن است بهبود حاصل نشود بلکه گرفتار عوارض عمل جراحی می شوند ولی مزیت روش اپیدورال این است که در این روش درمانی، عوارض جدی نداریم و این روش بسیار راحت و به صورت سرپایی انجام می شود و در نتیجه بیمار نگران عوارض نیست.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465